Mineva 15 let od enega najodmevnejših študentskih protestov v zgodovini Slovenije. 19. maja 2010 se je v središču Ljubljane zbralo preko 15.000 študentov in dijakov, ki so pod geslom “Skupaj za dostojanstvo! Za pravičnost!” izrazili nasprotovanje predlogu Zakona o malem delu, ki je po njihovem mnenju ogrožal študentsko delo, štipendije in socialne pravice mladih.

Kljub nepotrebnim incidentom je protest iz leta 2010 ostal simbol študentske mobilizacije in boja za pravice mladih. V kolektivni spomin se je vtisnil kot dokaz, da lahko enoten glas študentov še kako vpliva na družbene spremembe in pomembna študentska vprašanja.

Danes, petnajst let kasneje, se mladi ponovno soočajo z izzivi, kot sta npr. dostopnost študentske prehrane in bivanjska problematika. Čeprav so se od leta 2010 razmere malenkost spremenile pa ostaja vprašanje, ali bo študentski glas znova zazvenel po ulicah in opozoril na potrebe in pravice mladih v sodobni družbi.

Morda je ponovno prišel čas, da se spomnimo moči kolektivnega študentskega delovanja. Zgodovina nas namreč uči, da spremembe pogosto izvirajo iz poguma tistih, ki si upajo dvigniti glas – in te so v preteklosti pogosto prihajale iz študentskih vrst.